Tijeri je u programu novopazarskog Sto plus radija kazao da se sredstva iz javnih fondova ne dodeljuju nezavisnim medijima, te da je takav trend širom Srbije.
Društvo
Tijeri (OEBS): Bez nezavisnih medija imamo mrak, a u mraku ne može da se živi i preživi
Foto: Ilustracija/Pixabay
Šef Odeljenja za medije pri Misiji OEBS-a u Srbiji Dominik Tijeri izjavio je danas da su slobodni mediji širom sveta pod ogromnim pritiskom, te da bi bez nezavisnih medija građani “živeli u mraku”.
“Situacija je napeta, pritisci su finansijski i politički. Pored toga, društvene mreže su zauzele veliki prostor". rekao je,Tijeri.
On je napomenuo i da "Evropska unija pokušava to da kontroliše", te da, kako je kazao, "Savet Evrope i OEBS imaju svoje standarde, ali to ne pomaže puno”.
Dodao je da ne postoji lako rešenje za probleme medija, ali da je stava da bi građani trebalo da budu svesni značaja postojanja pouzdanih izvora informacija, te da bi "trebalo da pretplatama ili donacijama pomažu nezavisne medije".
“Bez nezavisnih medija imamo mrak, a u mraku ne može da se živi i preživi”, poručio je on.
Tijeri je pre 23 godine, kao medijski ekspert sa iskustvom rada u državama bivše Jugoslavije, učestvovao u osnivanju Sto plus radija, kao dela agencije Beta.
Kazao je da je "bila teška situacija posle raspada Jugoslavije i da su manjine živele u strahu".
"U Novom Pazaru je bio manjak kvalitetnih, pouzdanih i objektivnih medija, a Ishak Slezović je imao ideju da to promeni. Zato je i napravio pionirski posao, osnivajući Sto plus".
Kazao je da je "Sto plus tada oživeo medijsku scenu u Novom Pazaru", a sada, kako je naveo, "već imate bar četiri nezavisna medija”.
On će danas u Novom Pazaru učestvovati na konferenciji “Izazovi informisanja na jezicima nacionalnih manjina u predizbornom kontekstu”, u organizaciji Misije OEBS-a u Srbiji.
