Građani reporteri
Da li se drvo na Starom korzou suši zbog behaton ploča?
Foto: U.A.
Na redakciju portala Boom93 stigle su fotografije drveta sa šetališta Stari korzo čiji je koren gotovo u potpunosti uokviren behaton pločama. Kako navodi naš čitalac, drvo u centru grada počelo je da se suši na samom vrhu.
Tim povodom redakcija portala kontaktirala je master inženjera šumarstva Aleksandra Dragovića, koji je rekao da jedan od mogućih razloga za sušenje može biti neadekvatan prostor ostavljen oko stabla.
„Behaton ploče postavljene su preblizu stablu. Minimalna preporučena udaljenost između stabla i popločane površine trebalo bi da bude od 50 do 100 centimetara, kako bi koren imao dovoljno prostora za disanje, pristup vodi i nesmetan razvoj“, objasnio je Dragović.
On dodaje da je stablo koje je pod stresom podložnije napadu različitih patogena i štetočina.
„Na osnovu fotografija nije moguće sa sigurnošću utvrditi uzrok sušenja, jer je za to neophodan pregled na terenu. Međutim, stablo koje je pod stresom podložnije je razvoju bolesti i napadu štetočina. Zato bi trebalo proveriti da li su prisutni insekti i drugi patogeni koje mogu uticati na njegovo stanje“, rekao je Dragović.

Peki
25.6.2026. 09:50
Treba lepo drvo da se posadi u sakciju i onda ne bi bilo problema sa behaton kockama.
Sole
25.6.2026. 09:52
U Tabačkoj nema tih problema jer je drveće u saksijama, a to drveće je razvijeno kao požarevački turizam.