Moj grad
Voće dobro rodilo, ali niska otkupna cena zadaje probleme proizvođačima
Foto: Ilustracija/Pixabay
Godina bi mogla da donese jedan od rekordnih rodova voća u poslednjih 20 godina, ali veliko prisustvo robe na tržištu već utiče na pad otkupnih cena.
Voće u Srbiji ove godine je dobro rodilo, a ukoliko su zasadi redovno zalivani, očekuje se i dobar kvalitet plodova, izjavio je stručnjak za voćarstvo Zoran Keserović. On je ocenio da bi ovogodišnji rod mogao da bude jedan od tri najbolja u poslednjih 20 godina.
Kako je rekao za agenciju Beta, njegova procena na početku sezone, pre pojave prolećnih mrazeva, bila je da će ukupan rod voća u Srbiji iznositi oko 1,55 miliona tona.
„Ako ne bude vremenskih nepogoda, ovogodišnji rod trebalo bi da bude jedan od tri najbolja u poslednjih 20 godina“, istakao je Keserović.
S druge strane, zaposleni u kompaniji Diksi Agrofrut za Boom93 navode da je godina rodna, ali da proizvođačima problem predstavlja niska otkupna cena voća.
Kako objašnjavaju, zbog velikog roda i povećane ponude na tržištu, proizvođači su prinuđeni da spuštaju cene kako bi prodali svoje proizvode.
Zbog niskih otkupnih cena mnogi proizvođači pokušavaju da što više poslova obave sami, jer su troškovi angažovanja sezonskih radnika visoki. Satnica berača voća kreće se između 400 i 500 dinara.
Ipak, interesovanje za sezonske poslove ne izostaje. Prema rečima sagovornika, značajan broj radnika dolazi iz Smedereva, Požarevca, Kovina, Smederevske Palanke i Velike Plane, gde mnogi tokom sezone pronalaze dodatni izvor prihoda u poslovima berbe voća.

Pero alaminja
5.6.2026. 17:18
Zato su digli 1 500 din na pijacama netreba ih zaliti pijaca skuplja 40 od marketa
Milr
5.6.2026. 18:34
A prošle godine nije im bio problem visoka cena,višnja 250 300 din/kg.
Ivan
6.6.2026. 13:40
Zašto širite lažne informacije i koga štitite ? Juče članak kako je u Poljskoj koja je najveći izvoznik višnje pogodio mraz i biće slabog izvoza a danas pričate o niskim cenama. Da li Vas hladnjače plaćaju ???
Ðoda
6.6.2026. 21:20
Pa ako je voće dobro rodilo , država nudi manju cenu da bi dva tri pojedinca dobro zaradila . Ako je voće manje rodilo manje seljaka dobija bolju lovu ali pojedinci otkupljuju sav rod a zarađuju .
Brane
9.6.2026. 16:57
Gospodo naberite sebi sami i odnesi plati gorivo pijačarinu bez proizvodnje za 100 dinara
Alu
10.6.2026. 22:14
Bolje da je nerodna godina za nas vocare