Društvo
MUP: Zbog curenja amonijaka u Guči deo korisnika greškom dobio obaveštenje preko sistema „Pronađi me“
Boom93/Marko Veljković/Ilustracija
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je prilikom noćašnjeg aktiviranja Sistema za hitno obaveštavanje građana, zbog curenja amonijaka u Guči, došlo do nepravilnosti u isporuci poruke.
Kako navode iz MUP-a, kod dela korisnika obaveštenje je dostavljeno putem sistema „Pronađi me“, umesto putem Sistema za hitno obaveštavanje građana.
Zahtev za aktiviranje Sistema za hitno obaveštavanje građana primljen je u 2.17 časova od Sektora za vanredne situacije. Nakon provere podataka, upozorenje je u 2.27 časova aktivirano u skladu sa propisanom procedurom i prosleđeno operatorima mobilne telefonije.
Operatori Yettel i A1 prosledili su upozorenje putem Sistema za hitno obaveštavanje građana, isključivo za područje Guče, za koje je poruka i bila namenjena. Kod dela korisnika u mreži Telekoma Srbija poruka je, prema navodima MUP-a, greškom isporučena putem sistema „Pronađi me“.
MUP najavljuje da će, u saradnji sa nadležnim institucijama i operatorima mobilne telefonije, preduzeti mere kako bi se sprečilo ponavljanje ovakvih situacija i obezbedilo blagovremeno i pouzdano informisanje građana u vanrednim događajima.
Po prijavi curenja amonijaka u Guči, na lice mesta upućeni su pripadnici Sektora za vanredne situacije, koji su sa drugim nadležnim službama preduzeli mere zaštite građana i stavljanja situacije pod kontrolu.
Prema saopštenju MUP-a, evakuisano je sedam osoba, od kojih su četiri prevezene u čačansku bolnicu. Pretakanje amonijaka je uspešno obavljeno, a intervencija vatrogasaca-spasilaca završena je u 6.55 časova.
