Moj grad
Najniže penzije u Srbiji primaju poljoprivredni penzioneri
Foto: Boom93
U Srbiji je u maju 2026. godine penziju primalo ukupno 1.663.989 građana. Najniže prosečne penzije imali su poljoprivredni penzioneri.
Prosečna penzija poljoprivrednika u maju iznosila je 24.672 dinara, što je više nego dvostruko manje od prosečne penzije zaposlenih, koja iznosi 60.011 dinara. Penzioneri iz kategorije samostalnih delatnosti u proseku primaju 52.063 dinara.
U Srbiji je u maju evidentirano ukupno 1.663.989 korisnika penzija, od čega je 121.443 poljoprivrednih penzionera, odnosno 7,3 odsto svih korisnika. Najveći deo penzionera čine bivši zaposleni – 1.419.795 korisnika ili 85,3 odsto, dok je penzionera iz kategorije samostalnih delatnosti 122.751, odnosno 7,4 odsto.
Podaci pokazuju i da su starosne penzije najzastupljenije, jer ih prima 67,5 odsto svih penzionera. Porodične penzije čine 19,2 odsto, dok invalidske učestvuju sa 13,3 odsto u ukupnom broju korisnika.

27.6.2026. 13:44
Зар mislite da mogu da zivim sa 16000hiljda invalidske a suprug mi je otiso u starosnu penziju od16051a potrosacka korpa je oko70000hilada savetujte kako da zivimo
Zoksi
27.6.2026. 15:55
Prvo ne možeš da primaš 16000 jer je minimalna invalidska 26800. Sa povećanjem sada je 31000. Šta je vamo to 16000 ne znam.
Baba
27.6.2026. 14:04
Mi što smo radili 40godina ,radili subote,nedelje,praznike ,noćne smene,kako nam bude ,a oni što nisu gledali na sat ,podizali decu ,sačuvali zdravlje ,treba ih nagraditi bravo,
Zoksi
27.6.2026. 15:57
I ja bi radila 40 godina da sam mogla. Ajde da se menjamo evo tebi moja 2 kancera i moja invalidska a ti meni daj tvoje zdravlje i tvoju penziju. Ne lupetaj
27.6.2026. 14:53
Ja primam 25.660 d. Samostalne delatnosti. Laze te da je kako gore navedeno.
27.6.2026. 15:53
Pa koliko si uplaćivao toliko imaš. Ako si samostalna delatnost sam određuješ koliko ćeš platiti. Nego vam bilo lepo dok ste zarađivali a uplaćivali minimalac.
Zoksi
27.6.2026. 15:58
Koliko si uplaćivao toliko imaš. Lepo je bilo dok se zarađivalo a uplaćivao minimalac.
D Dj. Drago
27.6.2026. 15:29
Lazova i nistavih ima u vlast,previse . A lopova ... Mnogo. U Beogradu sam ostavio ,60 godina. Drag mi j grad,kao pojedini ljudi. Clan sam UKS, clan, sam UN Srbije. Uradio sam dosta,a dobio nista!!! Bog gpsodari!
Olga
27.6.2026. 15:42
Nije tacno da su samo poljoprivredne penzije najnize moja je radna u drzavnoj firmi sa stazom od 29 godina i moja penzija je 24 800 dinara pa zivite