Moj grad
DS Požarevac: Šator i jagnjetina nisu „narodni sabor“, Demokratska stranka osuđuje kič u Ljubičevu
Foto: Boom93 / J. Jacić
Gradski odbor Demokratske stranke u Požarevcu osudio je skup Srpske napredne stranke održan na fudbalskom terenu u Ljubičevu, ocenjujući da je reč o „političkoj paradi“, a ne o narodnom saboru.
Iz DS-a poručuju „lokalnim i republičkim moćnicima“ da prestanu da vređaju inteligenciju građana Požarevca i Braničevskog okruga.
„Nazvati stranačku žurku pod šatorom ‘narodnim saborom’ predstavlja vrhunac političkog bezobrazluka i oskrnavljenja srpske tradicije“, navodi se u saopštenju Gradskog odbora DS-a.
U saopštenju se dodaje da istorija pamti sabore kao mesta na kojima se okupljao čitav narod radi donošenja važnih odluka, dok je ono što je SNS organizovao u Ljubičevu, prema oceni DS-a, bilo „obična vašarska estrada, stranački ručak i zloupotreba javnih resursa“.
Demokratska stranka navodi da je skup bio organizovan „iza zatvorene cerade“, pod šatorom, i da nije bio otvoren za sve građane.
„Pravi sabori su otvoreni za sve. Ovo je bio zatvoreni skup pod šatorom, rezervisan samo za partijske poslušnike dovedene za aplauz“, piše u saopštenju.
DS tvrdi i da je na delu bila cenzura, navodeći da „mnogim lokalnim nezavisnim medijima nije bio dozvoljen pristup“. (Napomena redakcije: Boom93 nije bio pozvan na ovaj događaj, niti je redakcija pokušala da prisustvuje skupu.)
„Čega se to plašite na sopstvenom ‘saboru’?“, pitaju iz ove stranke.
U saopštenju se navodi i da je sportski teren u Ljubičevu, koji prema oceni DS-a pripada deci tog sela, pretvoren u „privatnu stranačku kafanu“.
Iz Demokratske stranke ocenjuju da zastave i narodna nošnja pod šatorom u Ljubičevu nisu dokaz snage vlasti, već „privid moći kojim se prikriva stvarnost urušenih gradskih i republičkih institucija“.
„Kada vladajuća stranka mora da obuče članstvo u narodnu nošnju i razmahuje zastavama da bi delovala legitimno, to govori da joj prave institucije – skupština, budžet, javna preduzeća – više ne služe kao oslonac vlasti, već su ispražnjene do simbolike“, navodi se u saopštenju.
DS dodaje da „parada i cerada“ postaju zamena za ono što, kako ocenjuju, vlast nema – poverenje građana i funkcionalne institucije.
U saopštenju se pominje i dovođenje Ane Brnabić na skup. DS tvrdi da je njeno dovođenje pod šator, „uz hranu i muziku o trošku građana“, imalo samo jedan cilj – da se „jeftina mobilizacija članstva predstavi kao uzvišeni tradicionalni čin“.
„Dok građani jedva sastavljaju kraj s krajem, stranačka elita slavi sopstveni opstanak na vlasti“, navode iz Gradskog odbora DS-a.
Demokratska stranka poručuje organizatorima skupa da, kako se navodi, mogu „kupiti najveće šatore i platiti najskuplje medijske naslove“, ali da građani „odlično vide razliku između srpske tradicije i stranačke estrade“.

Gradjanin
22.6.2026. 11:36
Bravo!