"Prošle nedelje sam se sastao sa više novinara koje su lično doživeli pritiske i čuo njihove priče. One su veoma zabrinjavajuće. Mislim da institucije moraju veoma ozbiljno da odgovore na taj problem", rekao Ferguson u intervjuu za Nova.rs.
Društvo
Ambasador Ferguson: Građani Srbije nemaju medije kakve zaslužuju
Foto: BETAPHOTO/MILOS MISKOV
Ambasador Velike Britanije u Srbiji Edvard Ferguson (Edward) izjavio je da građani Srbije nemaju medije kakve zaslužuju i da mediji ovde često igraju veoma toksičnu i polarizujuću ulogu.
Kako je naveo, "ono što Velika Britanija radi, pored toga što jasno govori da institucije moraju da ispune svoje nadležnosti i zaštite novinare, jeste da tražimo načine da praktično podržimo nezavisno, kvalitetno i profesionalno novinarstvo, posebno na lokalnom nivou".
"Kao i svuda u svetu, verujemo da je sloboda medija ključni sastojak zdravog demokratskog društva. Problemi u Srbiji postoje i mogu biti rešeni. Mi ćemo, ako budemo pozvani, učiniti ono što možemo da pomognemo", naveo je Ferguson.
On je rekao da ambasada veoma aktivno razgovara sa izabranom vlašću, ali i razgovara praktično sa svima koji žele da razgovaraju.
"Redovno razgovaramo sa opozicionim stranakama, civilnim društvom, poslovnom zajednicom, mladim ljudima, akademskoj zajednicom. I ne samo u Beogradu", dodao je Ferguson.

Jezik Obojene revolucije
16.5.2026. 14:57
Građani Srbije ne zaslužuju ništa.
Tabačnica resident
16.5.2026. 14:59
Da li se sastao i sa Mišom Boom-om ?
Logično pitanje
16.5.2026. 15:01
A šta kaže na blokade ulica i univerziteta.Da li to podržava i da li bi to podržavao u svojoj rodnoj zemlji ?
peja kostolac
16.5.2026. 15:05
E fala ti što si nam reko. Mi to nismo znali. Sad možeš da tražiš neko odlikovanje iz EU.
Ričard
16.5.2026. 20:57
A koji je to medij slobodan i nezavisan ljubi te brat !
Gospodin ambasador
16.5.2026. 22:02
Je pozvan da pomogne medijima koje gradjani Srbije zasluzuju
Ne pomažite više ako boga znate
17.5.2026. 16:10
Spuštavah se ja na vaše uže,umalo se uže ne pretrže !